Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Fuxli Szexárdról, avagy igyon rókát, mert finom!

Az ember belép szerda délután a Várfok Galériába, és egy pillanatra azt gondolja, nincs is szebb látvány néhány jól megtermett, rókákkal díszített, kék köténybe csomagolt borásznál.

Tudjuk, ezt meg kell magyaráznunk.

Szóval azt történt, hogy Heimann Zoltán szekszárdi borász hívó szavára összeállt hat bortermelő, hogy a Heimann által korábban kitalált néven (kis módosítással) sillert készítsen, és ezt többé-kevésbé azonos csomagolásban egyszerre dobja a piacra. Így született meg 2012-ben a hat kicsi róka, valamennyi narancssárga kapszulával, csavarzárral, és egységesen Fuxli néven.

Az önmagában óriási dolog, hogy hat ember össze tud állni egy célért (ebben a zországban), ha pedig ez a cél ráadásul egy finom ital, akkor már... kicsit meg is magyaráztuk az első mondatunkat. A siller nagy magyar találmány, pont ez, pont így nem igazán létezik a világban, bár néhány külföldi, rozénak nevezett könnyű vörösbor akár gondolhatná magáról, hogy siller, ha beszélne magyarul. A dédapáink által állítólag „fukszos”-nak becézett bor másfél-két nap héjon áztatással készül, amitől egy picit sötétebb színe lesz, mint a rozénak és világosabb, mint a vörösbornak, plusz belekerül némi cserzőanyag, ami tökösebbé teszi.

A hat szekszárdi borász – Eszterbauer, Heimann, Merfelsz, Németh János, Pósta testvérek és Sebestyén Csaba – abban megegyezett, hogy javarészt „Kárpát-medencei” fajtákból, vagyis kékfrankosból és kadarkából, készíti a fuxlit, így a végeredmény jó esetben narancsos színű, finoman fűszeres, jó savú, vidám, gyümölcsös, nyári alaplé lett, nem lehet véletlen, hogy kétszáz fős és szélesen vigyorgó, optimista érdeklődő tömeg lögybölt feLugossy képei előtt a hűs budai szürkületben...

(A kadarkáról amúgy is azt gondoljuk, hogy sillernek a legjobb, de annak aztán bitang... de ezt a zárójelet gyorsan be is zárjuk, mielőtt véglegesen kisokkolóznának minket a Borok Házából.)

A nagy vigyorgás és kóstolás közben azért feltűnt, hogy ahány fuxli, annyiféle. Volt köztük egészen lágy karakterű és ficánkolós savú, talán azért is, mert volt, aki bontott almasavat és volt, aki nem; 12-es alkohol és 13-as; krémesebb textúrájú és könnyedebb; sok fajtával dolgozó és fajtabor... Én ezt egyáltalán nem bántam: így legalább volt okos ürügy körbe-körbejárni („nézzük, meg, az milyen!”), de lehet, hogy a kevésbé érdeklődő fogyasztót nem segíti ez a sokszínűség, ha a cél egy új, egyébként jól működő brand felépítése. Ezt persze majd a fuxlikör – mely nyitott és várja, hogy bővüljön – eldönti: fokozzák-e az egységességért az önszabályozást vagy rábízzák a fogyasztóra, hogy eldöntse, melyik róka legyen a rendszeresen rendelt háziszmöre.

Nagy Sebestyén

További írások a fuxliról:

Rókabőrbe bújt borászok

Fuxli, siller, történelemleckék

Jön a Fuxli

Fix, hogy Fuxli, de mi az?

0 Tovább

A vérgólya esete a szexi vörössel

A mozgólépcsőn állva ért a nagy felismerés. Miután már vagy a negyedik vállalhatatlan fehér bojtos-  piros sapkás figura suhant el velem szemben. Ma van ’A Télapó’. Amit totál elfelejtettem. Vazze.

Viszont sosincs késő ünnepelni. Most sem. Mondjuk egy sztaniol papírba kényszeríett, tejbevonós amorf csokimiki rituális lefejezésével és befalásával? Még mit nem! Inkább a már többször bevált módszerrel. Hát igen. Ivással!

Az egyszerű borkedvelő persze nem holmi borissza kocsmatöltelék! Fenét. Megválogatja mit és kivel. „Szomjasan lihegő krampuszok, csörömpölő ajándékok, szekszárdi borászok” – szólt a Mikulás napi Borjour invitálás. Na, ez lesz az. Úgy hogy irány a helyszín, az Impró – Kreatív töltőállomás! De mi is pontosan ez a hely? A 10 fős Momentán társulat törzshelye, ahol a várt nem várt, és a nem várt az elvárt... Mert hogy ők az interaktív improvizációs színház magyarországi meghonosítói (értsd: a Beugró előtt is volt élet...) Minden este úgy mennek fel a színpadra, hogy fogalmuk sincs, mit tesznek majd.  Aztán tesznek valamit. És ez elég vicces tud lenni. Most is az volt. Például amikor egy mezei mikulás sapka egy pillanat alatt vérgólyává változott... Szóval ezúttal sem okoztak csalódást speciális, boros témákkal tűzdelt rögtönzés sziporkáikkal.

A műsor közben folyamatosan kóstoltuk  a 3 meghívott szekszárdi pincészet borait.  Először az általam még nem ismert Pastor Pince könnyedebb tételei jöttek: egy friss kékfrankos rosé ropogós savakkal, és finom gyümölcsösséggel. Majd egy zamatos siller kadarkából, piros bogyós íz kortynyi vörösboros érzettel. A harmadik tételük a Medito egy 2008-as kékfrankos-cab.f-cab.sav cuvée, ami engem leginkább az egyik szomszédomra emlékeztetett: illedelmesen köszön reggel, de azért az se lepne meg, ha egyszer rám vágná a liftajtót... Szikár, hűvös, távolság tartó bor. Idővel lágyulhat (ellentétben a szomszédommal...) Juhász Tibor a pincészet borásza szimpatikus volt, legközelebb biztosan teszek még egy próbát a boraival.

Mint megtudtuk, a borászkodással foglalkozó Vesztergombi családról már az 1700-as évekből fellelhető írásos emlék, napjainkban is családi vállalkozásként definiálják magukat. Bevallom, a pincészetet az estén (és úgy egyébként is) képviselő Vesztergombi Csabával kapcsolatban  elfogult vagyok: ennek elsődleges oka az egyik kedvenc vörösem, az általuk készített, és most is a borsorban szereplő Turul cuvée. 60% Cab.F-40% Merlot, kishordós érlelés, mély szín, intenzív illat, nem bántó tanninok, telt ízvilág. Eddig mindíg. Most viszont valahogy nem találtunk egymásra. Hogy én nem voltam jó formában, vagy a bor, nehezen tudnám megmondani... De gyaníthatóan inkább az előbbi, mert a többi 2 tétele sem fogott meg igazán, pedig a Csaba cuvée a borászat kvázi zászlós bora. Az viszont biztos, hogy túl sokszor szerzett már örömöt korábban a Turul ahhoz, hogy ennyi miatt csak úgy leírjam. Szóval Turul Forever! De legalább is next time:-)

A végére hagytam az Eszterbauer Borászatot, pedig igazából velük kellett volna kezdenem. Esetükben ugyanis egészen különleges módon ötvöződik a hagyományok szigorú őrzése és a kreatívitás. Elég csak a boraik cimkéjére pillantani: az Eszterbauer család 10. generációjának számító János és borász társa Pálinkás Laci (nomen est omen...) az ősök tisztelete jeléül a múlt századi szekszárdi paraszt-polgári világának megtestesítőit, saját nagyszüleiket és dédszüleiket jelenítik meg borcímkéiken. Így például a klasszikus Bordeauxi házasítású Mesterünk cuvée-vel a nagypapára emlékeznek, de emléket állítanak a nagypapa napszámosának (!) is: „ A mindig borostás arcú, ápolatlan külsejű, kaszától, kapától, és nyári forróságtól meggyötört napszámos, kit gyerek fejjel – helytelenül –lenéztem. Most elégtételül a legszebb borunk címkéjén álljon számára emlékezés és verejtékes munkájáért elismerés...” volt olvasható a 2008-as Cab.Sav címkéjén, amelynek a Tivald nevet adták. Számomra az este legszebb bora végül a Tüke Bikavérük lett, testes, karakteres, és nem ráspolyozta szét a torkom a tanninja. Szexi, ahogy Szekszárdon az ilyen bort hívják. Mert ha megissza az ember, a saját feleségét is megkívánja tőle...

Na, tényleg soha rosszabb Télapót. Asszem legközelebb is kihagyom a cipőfényesítést, és inkább a bort öntő krampuszokra bízom magam. Még ha szomjasan lihegnek is...

Szóval jövőre veletek ugyanígy, ugyanott. Vagy bárhol. De leginkább mindenhol.

Mikola Tamás

Az est szereplői:

Pastor Pincészet:
Rosé 2011
Kadarka Siller 2011
Medito Cuvée 2009

Vesztergombi Csaba:
Cabernet Sauvignon 2008
Turul Cuvée 2007
Csaba Cuvée 2007

Eszterbauer Borászat:
Tüke Bikavér 2009
Mesterünk Cabernet Franc-Merlot Cuvée 2009
Tivald Cabernet Sauvignon 2009

The Wonderingchef (www.thewonderingchef.wordpress.com)
Pisztácia Blog (www.pisztacia.blog.hu)

0 Tovább

borjour

blogavatar

Nem vagyunk egyformák. De van egy közös szenvedélyünk! Írunk róla. Többen, többféle szemszögből, más-más stílusban. Olvass belénk! Borjour Blog. Borokról. Egyszerűen. Neked.

Utolsó kommentek